Get Adobe Flash player

O GYROSU

Gyros

Gyros i kebab byly v českých restauracích ještě donedávna poměrně neznámou záležitostí. Dnes se s nimi setkáme téměř na každém rohu. Jste si však stoprocentně jisti, že víte, odkud gyros pochází a oč se vlastně jedná?

gyrospita

Co je gyros a co kebab?

Spousta jedlíků žije v představě, že gyros a kebab je označení pro jedno a totéž, což je způsobeno rostoucí oblibou těchto jídel ve stáncích s rychlým občerstvením. Zde se rozdíly mezi gyrosem a kebabem smazávají, a tak dnes už málokdo pozná, co je co. Gyros i kebab se rozprchly do světa a žijí ve fast-foodech i restauracích svým vlastním životem – kořeny, nekořeny, tradice, netradice.

Gyros je přirozenou součástí řecké kuchyně stejně jako knedlo-zelo-vepřo té naší. Jako gyros se prapůvodně označovala směs koření určená pro úpravu masa. Časem ovšem  označení Gyros zobecnělo a přešlo na jídlo jako takové. Jedná se o kořeněné vepřové nebo skopové maso nakrájené na plátky a upravené do podoby válce, který se opéká na vertikálním grilu. Propečené kousky gyrosu se okrajují a podávají s hranolky, rajčetem a červenou cibulí nejčastěji v pita placce, ale hlavně s notnou dávkou omáčky tzatziki.

 

Historie

Pohled na vývoj těchto oblíbených pokrmů se liší. Co kraj či odborník, to jiný názor. Zdá se však, že obě pochoutky mají jeden společný základ datující se k 9. století našeho letopočtu. V Bagdádu bylo tehdy velmi populární jídlo judhaba. Jeho obliba zřejmě s přibývajícími staletími stoupala. Nespornou výhodou totiž byla jeho snadná příprava. Při opékání se maso upravovalo pozvolna a na malém množství paliva, kterého bylo nedostatek.

Netradiční varianty

Jednotlivé druhy gyrosu, kebabu se liší podle oblasti, kde si na nich hodláte pochutnat. Například v severní části Řecka vás může překvapit gyros podávaný s kečupem a hořčicí namísto omáčky tzatziki. Zatímco v turisticky navštěvovanějších regionech vám do chleba pita klidně zabalí i hranolky, v Athénách se s nimi často nesetkáte.

Víte, že…

  • největší gyros na světě připravili na Kypru v roce 2009, vážil přes 4 000 kg?